SME

Kľučkujú po hrboľatých cestách a vyhýbajú sa paľbe. Na Ukrajine doručovať zásielky neprestali

Doručujú dôchodky, lieky aj potraviny.

Poštárka Natalia Hrinenková bola vedúcou pošty v meste Huljapole na Ukrajine až do bombardovania budovy v máji minulého roku.Poštárka Natalia Hrinenková bola vedúcou pošty v meste Huljapole na Ukrajine až do bombardovania budovy v máji minulého roku. (Zdroj: Sasha Maslov — The Washington Post)

Text vyšiel pôvodne na webe denníka Washington Post.

Trojica pracovníkov ukrajinskej pošty – poštárka, vodič a ochrankár - pred vstupom do Huljapola, malého mesta neďaleko frontovej línie, čaká na útlm ostreľovania. V oblasti často doručujú zásielky aj pod paľbou, kľučkujúc po hrboľatých cestách vo svojej malej bielo-žltej dodávke.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na jednej obzvlášť desivej trase medzi dvoma susednými mestami sa vždy rýchlo pomodlia, stlačia plynový pedál a uháňajú pred ruskými pozíciami cez kilometer dlhý úsek otvorenej cesty.

SkryťVypnúť reklamu

Oblečení v nepriestrelných vestách absolvujú túto nebezpečnú cestu trikrát do mesiaca podľa nového vojnového rozvrhu, ktorý organizuje ukrajinská štátna pošta Ukrpošta.

Doručujú nielen listy a balíky, ale aj dôchodky, potraviny a lieky, väčšinou nemajetným a starším ľuďom, ktorí stále žijú v blízkosti Huljaipoľa. „Niekto túto prácu musí robiť, ale nikto ju robiť nechce,“ povedala poštárka Natalia Hrinenková.

Päťdesiatpäťročná Hrinenková bola vedúcou pošty v Huljapoli, kým budovu v máji minulého roka nebombardovali tak, že odvtedy je nepoužiteľná. Jej pobočka mala kedysi osem poštárov. Teraz tu zostali dve zamestnankyne. „Ak Boh potrebuje, aby som bola na tomto mieste v tomto čase, tak to tak má byť,“ povedala. „Tak či onak, ako by som to tu mohla opustiť?“

SkryťVypnúť reklamu

Zostalo sto ľudí

Poštová služba v Huljapoli je symbolom nespočetných improvizovaných záchranných liniek, ktoré boli zavedené počas šestnástich mesiacov od ruskej invázie. Pomáhajú stovkám ľudí, ktorí prežívajú, odrezaní od väčších miest, v zúfalých podmienkach v blízkosti najkrutejších vojnových bojov.

Po mesiacoch neutíchajúcich útokov sa Huljapole vyprázdnilo a vykazuje známky zanedbania. Nie je tu elektrina, voda ani plyn. Z dvanásťtisíc ľudí, ktorí ho kedysi nazývali domovom, ich zostalo v meste približne sto. Väčšina z nich sú dôchodcovia - príliš starí alebo príliš chudobní na to, aby odišli - a závislí od mesačných platieb, ktoré im nosia zamestnanci pošty v hotovosti. V priemere predstavujú 3000 hrivien, teda necelých 75 eur.

Tým, ktorí utiekli, sa dôchodky a bežná pošta presmerovali na inú adresu, ak si nejakú zvolili, ak pracovníci pošty nenájdu adresáta, pošta sa vráti odosielateľovi.

SkryťVypnúť reklamu

Jediný raz, keď Ukrpošta zastavila svoju činnosť, bolo podľa jej tlačovej služby 24. februára 2022, v deň začiatku invázie. Regionálne harmonogramy sa pravidelne aktualizujú s ohľadom na situáciu na fronte.

V stredu tím vyrazil zo strediska Ukrpošty v meste Záporožie, ktoré je od regionálneho hlavného mesta vzdialené približne 105 kilometrov. Hrinenková po ceste zvyčajne zachytáva požiadavky na objednávku a snaží sa ich čo najlepšie plniť. „Irka chce iba sumskú klobásu a ja nemôžem prísť s prázdnymi rukami,“ zašomrala, keď odovzdávala peniaze za sto gramov klobásy od obľúbeného výrobcu z Charkova.

Poštové auto potom prechádzalo okolo zničených domov, tankových pascí a polí s makom a levanduľou, kým dorazilo do Huljapola, ktoré sa nachádza na južnom fronte vojny, približne tri kilometre severne od ruských pozícií.

SkryťVypnúť reklamu

Vzhľadom na očakávanú protiofenzívu Ukrajiny, ktorá práve prebieha, je Huljapole jedným z najnebezpečnejších miest na Ukrajine. Nachádza sa na kľúčovej osi pre ukrajinskú armádu, ktorá postupuje na juh v nádeji, že prelomí takzvaný „pozemný most“ medzi Ruskom a okupovaným Krymom.

V posledných dňoch si Ukrajina pripísala menšie úspechy, naposledy pri oslobodení mesta Piatychatky, ktoré sa nachádza asi 65 kilometrov západne od Huljapola.

Related article Už aj Lenin poznal význam pošty. Rusi na Ukrajine útočia na poštárov aj budovy Čítajte 

Mŕtvolné ticho

Od začiatku ruskej invázie bolo zničených mnoho miestnych poštových úradov a tých niekoľko poštárov, ktorí ešte pracujú, teraz pôsobí v provizórnych kanceláriách. Patrí k nim prvé poschodie nepoužívanej nemocnice v meste Huljapole a predný dvor zamestnanca v susednej dedine, kde sa obálky triedia medzi sliepkami.

SkryťVypnúť reklamu

Vnútri nemocnice dve ženy - poštárky počítajú bankovky, kompletizujú papiere a pripravujú faktúry pred doručovaním dôchodkov, ktoré roznášajú okolitým dedinám a mestám na bicykloch a motorkách. „Ja som ich hlava a oni sú moje nohy,“ povedala Hrinenková.

Jedna z poštárok, 53-ročná Ľudmila Pančenková, si nervózne kontroluje hodinky: „Človek si nemôže byť istý, či je v bezpečí,“ povedala. „Ale kam inam by som išla? Stále tu žijú ľudia, takže musíme pokračovať v práci.“ Jej mesačný plat je takmer rovnaký ako skromné dôchodky, ktoré roznáša.

V samotnom Huljapoli je mŕtvolné ticho.

Keď Hrinenková v stredu prišila do Huljapola z mesta Záporožie, väčšina obyvateľov zamierila do krytov pre výstrahu pred náletom. Zatiaľ čo ulice boli vyľudnené, v miestnom humanitárnom centre, ktoré sa nachádza v suteréne, vládol čulý ruch. Boli tu generátory a čerpadlá na teplú vodu pre sprchy a práčky, jedáleň, kde dôchodcovia a muži vo vojenskom oblečení sedeli a pozerali televíziu, zatiaľ čo dobrovoľníci varili kávu a pripravovali občerstvenie. Dokonca tu bolo aj provizórne holičstvo.

SkryťVypnúť reklamu

Šesťdesiatšesťročná Svetlana Hurová dostala svoj dôchodok a obľúbené noviny, keď Hrinenková a jej tím robili posledné obchôdzky.

Keďže jej vlastný byt bol zničený ostreľovaním, Hurová teraz býva u susedov. Do suterénu chodí pozerať televíziu a piť čaj. „Čakáme na víťazstvo,“ povedala s plačom, keď vysvetľovala, že jej dcéra uviazl na území obsadenom ruskými silami.

Related article Živobytie Ukrajincov musí pokračovať. V oceliarňach pracujú aj počas raketových náletov Čítajte 

Choď rýchlejšie!

Hrinenková, ktorá má šibalský zmysel pre humor a nosí pastelovo ružový účes a zafírovo modré očné tiene, sa narodila v Ľubymivke, dedine neďaleko mesta Huljapole. Do malého mesta sa presťahovala ako 22-ročná a odvtedy pracuje na pošte. Má 35-ročného syna a so svojím priateľom žije v meste Záporožie, kde je teraz zástupkyňou vedúceho poštovej služby pre región. Je jednou z tisícov Ukrajincov, ktorí pracujú na zachovaní základných služieb počas vojny.

SkryťVypnúť reklamu

Hrinenková povedala, že sa nikdy nepozastavila nad tým, či je to jej zodpovednosť. „Nemala som čas, len som si povedala: 'Urobme to,'“ uviedla. Na začiatku invázie jej tím spolupracoval s vodičom, ktorý bol hluchý a nepočul zvuk prichádzajúcich bômb. „Povedala som mu: ‚Choď rýchlejšie!‘ A on ma nepočul,“ smiala sa Hrinenková.

„Najprv nám ľudia hovorili, že sme blázni, keď ideme do takýchto oblastí,“ povedal Konstantin, bývalý policajt, ktorý zabezpečuje Hrinenkovej bezpečnosť a ktorého priezvisko denník Washington Post z bezpečnostných dôvodov neuvádza. „Ale teraz, keď prídeme, ľudia nám hovoria, že sú radi, že stále chodíme.“

Odmlčal sa a zamyslel sa nad vlastným názorom. „Ak mám byť úprimný, vzhľadom na naše nízke platy je to skôr dobrovoľníctvo ako skutočná práca,“ povedal. „Títo ľudia nás potrebujú a čakajú na nás.“

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Francesca Ebel

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  1. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  3. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  4. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 835
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 638
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 535
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 211
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 065
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 851
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 746
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 713
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Americký minister obrany Pete Hegseth.

O ďalšom úniku píše New York Times.


TASR
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio hovorí s novinármi pred odletom do Saudskej Arábie.

Toto sú falošné správy,“ napísal Rubio.


TASR 4
Vozidlá zdravotníkov sa dostali pod paľbu.

Zástupcu veliteľa vojenskej jednotky prepustia.


TASR 3
Ilustračné foto

Izrael 18. marca po takmer dvoch mesiacoch prímeria obnovil boje v Pásme Gazy.


TASR

Sportnet

Federico Valverde.

Villarreal si po remíze udržuje miestenku do Ligy majstrov.


TASR
Fotka zo zápasu FC Bologna - Inter Miláno.

O triumfe domácej Bologne rozhodol v nadstavenom čase Orsolini.


TASR
Milan Škriniar v drese Fenerbahce Istanbul.

Slovenský obranca Milan Škriniar odohral celý zápas.


Hokejistky USA oslavujú víťazstvo nad Kanadou vo finále MS žien 2025.

Šampionát v Českých Budějoviciach si naživo pozrelo celkovo 122.331 divákov, čo je nový rekord v návštevnosti.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu